Munkahelyi zajmérés, zajdózis mérés, munkahelyi zajexpozíció meghatározása
A Mvt. 54. § (2) bekezdése szerinti kockázatértékelés keretében a munkáltató köteles becsléssel, szükség esetén méréssel meghatározni azt a zajszintet, amelynek a munkavállalók ki vannak téve.
A munkavállalókat érő zajexpozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményekről szóló 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet szerint zajmérést kell végezni:
- új munkahely létesítése, illetve új munkaeszköz (pl. gép, berendezés) üzembe helyezése esetén,
- meglévő munkahely, munkaeszköz átalakításakor, új helyre telepítésekor, valamint technológia- és termékváltás esetén, ha az átalakítás, illetve a változás a zajexpozíció mértékét módosíthatja,
- munkakör kialakításakor,
- a munkavállalót érő zajexpozíció meghatározásakor.
A fokozott zajexpozíció halláskárosodást okozhat. A fokozott expozíciós esetet a 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet szerint szaktevékenység keretében ki kell vizsgálni. A fokozott zajexpozíció kivizsgálása munkaegészségügyi és munkabiztonsági szaktevékenységnek minősül.
A munkahelyi zajmérés módja:
- pontossági osztályú hitelesített integráló zajszintmérővel megmérjük az alábbi paramétereket és ez alapján számítással határozzuk meg a dolgozót érő zajexpozíciót, illetve a megfelelő csillapítású egyéni hallásvédő eszköz kiválasztásához a munkavállalót érő zaj egyenértékű C-hangnyomásszintjét, mely segítséget nyújt az egyéni védőeszköz juttatási rend elkészítéséhez.
LAeq – egyenértékű A-hangnyomásszint
LCeq – egyenértékű C-hangnyomásszint
LCpeak – a zajszintmérő csúcs időállandójával mért legnagyobb C-hangnyomásszint
A személyi doziméteres zajexpozíció vizsgálatot (zajdózis mérés) 2. pontossági osztályú személyi adatrögzítő zajdózismérő műszerekkel végezzük. A zajvizsgálat során ebben az esetben a dolgozót a teljes munkaideje alatt monitorozzuk. A zajexpozíció vizsgálathoz szükséges paramétereket a műszer folyamatosan gyűjti és másodpercenként rögzíti. Ez alapján határozzuk meg a munkavállalókat érő napi 8 óra megítélési időre vonatkoztatott zajexpozíció mértékét. A vizsgálat eredményeit grafikusan, diagramon is ábrázoljuk.
Zajexpozíció határértékei:
A munkavállalókat érő zajexpozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményeiről szóló 66/2005. (XII. 22.) EüM rendelet 3.§. (1.) bek.-e szerint a napi zajexpozíció nem haladhatja meg az alábbi értékeket:
Napi zajexpozíció |
LEX,8h, dB |
Lmax, dB |
Zajexpozíciós határérték |
87 |
140 |
Felső beavatkozási határérték |
85 |
137 |
Alsó beavatkozási határérték |
80 |
135 |
A 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet szerint a fokozott figyelmet igénylő munkavégzés során a dolgozót érő zaj egyenértékű A-hangnyomásszintje – egyéni hallásvédő eszköz alkalmazása nélkül sem – haladhatja meg az alábbi értékeket:
- speciális orvosi vizsgálóhelységek, olvasótermek, 40 dB,
- orvosi rendelők, repülés irányítói munkahelyek zajvédelmi szempontból fokozottan igényes irodai munkahelyek 50 dB,
- irodai munkahelyek, ügyfélirodák, analitikai laboratóriumok 60 dB,
- művezetői irodák, zajvédő fülkék, vezérlőpult vagy ó vezérlőfülke telefonos kapcsolattal. Mikro-elektronikai és mikro-finommechanikai munkahelyek, telefonközpontok, diszpécserközpontok 65 dB,
- fokozott figyelmet igénylő fizikai munkavégzés 70 dB,
- vezérlőpult vagy vezérlőfülke telefonos kapcsolat nélkül, összeszerelői munkahelyek elektronikai, finommechanikai, optikai üzemekben, laboratóriumok gépi zajforrással 80 dB.
A vizsgálatot zajártalom szakterületre az egészségügyi miniszter rendelete alapján engedéllyel rendelkező szakértői jogosultsággal végezzük.
Igény esetén az érintett munkaterületek zajtérképét is elkészítjük a mérési eredmények alapján.
Ha szeretné Ön is igénybe venni szolgáltatásunkat, kérjen árajánlatot!