Oldal kiválasztása
2024. július 17.

 

Életünk egyik éltető eleme a víz. Mégis egyszerre az egyik legveszélyesebb közeg is a fertőző források közül. Tudta, hogy számtalan veszélyes kórokozó lehet még az ivóvízminőségű vízben is?

Az egyik legveszélyesebb vízben élő kórokozó a Legionella. A Legionella egy baktérium, mely a természetes vizekben és nedves környezetben bárhol megtalálható, azonban az ember kialakított olyan mesterséges közegeket is, amelyek különösen kedveznek elszaporodásuknak. Növekedésüket a 20-50 °C-os vízhőmérséklet segíti elő. 20 °C alatt jellemzően nem szaporodnak, de nyugvó fázisban túlélnek, és amikor a víz hőmérséklete megemelkedik, újra szaporodni kezdenek.

A megbetegedés háromféle mechanizmus útján jöhet létre: belégzéssel, lenyeléssel és közvetlen kontaktussal. A betegség leggyakrabban a vízcseppeket aeroszol formájában tartalmazó levegő belégzését követően alakul ki. A legionellosis súlyosabb formája, a légionárius betegség influenzaszerű tünetekkel kezdődik, majd tüdőgyulladás, zavart tudatállapot következik, magas halálozási aránnyal.

Lássuk, melyek azok a közegek, melyek a legnagyobb kockázatot jelentik a Legionella baktériummal való megfertőződés kapcsán:

  • Ivóvíz- és használati melegvíz-hálózat, legfőképpen a zuhanyzó helyiségek.
  • Medencés fürdők, kifejezetten a pezsgőmedencék, élménymedencék és hidroterápiás medencék.
  • Hűtőtornyok.

 

A Legionella fertőzés kialakulásában jelentős szerepe van az egyéni érzékenységnek. Számos olyan tényező van, amely igazoltan növeli a fertőzés kockázatát:

  • A felhasználók életkora: a 60 év felettiek jelentősen fogékonyabbak a fertőzésre. A gyermekek fogékonysága (az újszülöttek és a legyengült immunállapotú gyermekek kivételével) alacsony.
  • A férfiak kismértékben ugyan, de fogékonyabbak a fertőzésre.
  • Az erős dohányzás.
  • Meglévő légúti betegségben szenvedők.
  • Egyéb krónikus betegségben (pl. cukorbetegség) szenvedők.
  • Legyengült immunállapotú személyek aránya (pl. sebészeti beavatkozáson, transzplantáción átesett, szerzett vagy öröklött immunhiányos betegségben szenvedők).

 

Joggal kérdezhetjük, hogy mit tehetünk a fentiek ismeretében, hogy elkerüljük a megbetegedést. Ne zuhanyozzunk többet? Ne járjunk többet welness szállodákba? Ne is mossunk kezet akár?

Természetesen a válasz nem. A Legionella által okozott megbetegedések elleni küzdelem első eszköze a megelőzés. Az otthonunkban fontos a megfelelő takarítása a vizes helyiségeknek, megfelelő fertőtlenítőszerek használatával kiegészítve. Amennyiben rendelkezünk klíma berendezésekkel – bár a baktérium nem fertőzőképes hideg vízben – rendszeresen, évente kétszer szakemberrel tisztíttassuk, az otthoni medencénket szakboltban vásárolt fertőtlenítő szerekkel fertőtlenítsük.

Közforgalmú intézményekben, munkahelyeinken sincs félnivalónk. Az egységek üzemeltetőinek – a 49/2015. (XI. 6.) EMMI rendelet alapján – úgynevezett Legionella kockázatértékelést kell készíteniük, melyben foglalt intézkedésekkel csökkenthető a kórokozó előfordulásának, szaporodásának, elterjedésének, valamint az általuk okozott megbetegedéseknek a kockázata. A kockázatértékelés során kockázatbecslést készítenek és szükség esetén kockázatcsökkentést alkalmaznak.

 

További információért forduljanak hozzánk bizalommal!

Expletive Pharma Kft.