2024. szeptember 6.
A PIC-rendelet (649/2012/EU rendelet) a nemzetközi kereskedelemben forgalmazott egyes veszélyes vegyi anyagokra és növényvédő szerekre vonatkozó, előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárásról szóló Rotterdami Egyezmény végrehajtása, melyet 2014. március 1-jétől kell kötelezően alkalmazni az Európai Unió valamennyi tagállamában.
Célja a felelősségmegosztás és az együttműködési törekvések előmozdítása a veszélyes vegyi anyagok nemzetközi forgalmában, az emberi egészség és a környezet esetleges károsodástól való megóvása érdekében, valamint a veszélyes vegyi anyagok környezetkímélő felhasználásához való hozzájárulás.
Nem vonatkozik a PIC:
- kábítószerek és pszichotróp anyagok
- radioaktív anyagok és készítmények
- hulladékok
- vegyi fegyverek
- élelmiszer-adalékanyagok
- feldolgozott, részben feldolgozott vagy feldolgozatlan takarmányok és adalékanyagaik
- géntechnológiával módosított szervezetek
- törzskönyvezett gyógyszerkészítmények és állatgyógyászati készítmények
- a kutatási vagy elemzési célból exportált, az emberi egészségre vagy a környezetre valószínűsíthetően hatást nem gyakorló, és minden esetben egy naptári évben az egyes exportőröktől az egyes importáló országokba anyagonként 10 kg-ot meg nem haladó mennyiségben exportált vegyi anyagok
A rendelet egyik legfőbb szabálya, hogy az I. mellékletében felsorolt, az Unióban tilalom vagy súlyos korlátozás alatt álló vegyi anyagok (ipari vegyi anyagok, peszticidek és biocidok), illetve ilyen anyagokat tartalmazó meghatározott keverékek és áruk exportja esetén az exportőröknek kiviteli bejelentést szükséges tenniük, valamint bizonyos esetekben a kivitelhez az importáló ország kifejezett hozzájárulását kell kérni az exportot megelőzően. A teljesség igénye nélkül, ilyen anyag a benzol, a kloroform, az atrazin vagy permetrin is.
Exportőrök kötelességei:
A bejelentési eljárás:
Az uniós tagállamok valamelyikében letelepedett exportőröknek be kell jelenteni tehát a PIC rendelet I. mellékletében szereplő vegyi anyagokra vonatkozó export szándékát az első éves kivitel előtt, a tagállami illetékes nemzeti hatóságnak. Ezt követően a bejelentést évente meg kell ismételni.
Importőrök kötelességei:
A PIC rendelet I. mellékletében szereplő anyagok és az ilyen anyagokat tartalmazó keverékek a meghatározott felhasználási kategóriákban csak abban az esetben hozhatóak be az Unió területére, ha a behozatalhoz az Unió előzetesen hozzájárult. Ezekre az anyagokra vonatkozó behozatali határozatot hoz, mely nyilvános elérhető, ezért az esetleges import előtt ellenőrizni kell, hogy van-e az adott anyagra már behozatali határozat. Ennek legegyszerűbb módja, felvenni a kapcsolatot a nemzeti hatósággal.
További információért forduljanak hozzánk bizalommal!
Expletive Pharma Kft.