2024. július 26.
Sokszor látjuk a drogériák polcain, hogy egy kozmetikumon megjelenik a natúr vagy a bio jelző. Mivel egyre nagyobb az igény a fenntartható gazdálkodásból származó, vegyszermentes vagy érzékeny bőrűek számára is alkalmas kozmetikumokra, ezért egyre nagyobb számban jelennek meg az ilyen tulajdonságokat ígérő termékek.
Az alábbiakban kifejtjük, hogy mit jelentenek ezek a feliratok, mi a különbség közöttük.
Bio kozmetikumok:
Csak akkor kerülhet a „bio” felirat egy kozmetikumra, ha minimum 95 %-a az összetevőinek biogazdálkodásból származik. Ezek a kozmetikumok nem tartalmazhatnak például szintetikus illat- és színezőanyagokat, hidrogénezett, génmódosított állati vagy növényi anyagokat, és alumíniumszármazékokat sem. A növények és állati termékek csak akkor forgalmazhatók ökológiai (pl.: bio, öko, biológiai, organikus) jelöléssel, ha a vonatkozó jogszabályok betartása mellett az állam hatósági ellenőrzési rendszernek megfelelően állították elő őket, és erről tanúsítvánnyal is rendelkeznek. Magyarországon a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. minősíti a kozmetikumokat.
Natúr kozmetikumok:
Fontos kiemelni, hogy a natúr kozmetikum nem bio!
A natúr kozmetikumok nem jogszabály alapján lesznek „natúrak”. Különböző minősítések léteznek, szigorú szabályokkal, melyeknek, ha megfelel a termék, rákerülhet a kozmetikumra a tanúsító szervezet logója. Tartalmazhat bio összetevőket, és ha az ökológiai minősítés jogszabályának megfelel, akár teljesen bio is lehet.
Néhány a legelterjedtebb minősítések közül:
A COSMOS a „COSMetic Organic and Natural Standard” rövidítése, amely az ökológiai és természetes kozmetikai termékek tanúsítási követelményeit határozza meg Európában. 2002-ben öt európai szervezet, amelyek felelősek a bio- és natúrkozmetikai szabványok meghatározásáért, összeült, hogy megosszák ötleteiket a szélesebb körű, globálisan alkalmazható szabványokkal kapcsolatban. Ez az öt COSMOS-tag: a német BDIH, a francia Cosmebio, a francia Ecocert, az olasz ICEA, az angol Soil Association. Az öt tag véleménye bizonyos szabványok tekintetében különbözött, ennek ellenére ki tudtak alakítani egy harmonizált nemzetközi szabványt, amely először 2010-ben jelent meg. Az öt tag egy nonprofit nemzetközi egyesületet hozott létre, amely a szabványt felügyeli. A COSMOS-szabványt négy fő tanúsítási aláírás alkotja, amelyek az ORGANIC, NATURAL, COSMOS CERTIFIED és COSMOS APPROVED termékekre vonatkoznak.
A legismertebb jelölés a BDIH (Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen), melyet, ha a terméken látunk, tudhatjuk, hogy természetes eredetű alapanyagokból készült a készítmény, szintetikus, génmódosított anyag, kőolajszármazék nincs benne. Az alapanyagok begyűjtése és előállítása során a fenntarthatóság előtérben van. A megújuló és biológiailag lebomló anyagokat részesítik előnyben. A BDIH a gyógyszerek, egészségügyi termékek, étrend-kiegészítők és személyi higiéniai termékek non-profit ipari és kereskedelmi szövetsége.
A Cosmebio esetében 3 fajta pecséttel találkozhatunk:
- BIO: a termék minimum 95 %-ban természetes összetevőjű, a növényi összetevők legalább 95 %-a biogazdálkodásból származik, minimum10 %-a az összetevőknek bio,
- NAT COSMOS NATURAL: a termék minimum 95 %-ban természetes összetevőjű,
- BIO COSMOS ORGANIC: a termék minimum 95 %-ban természetes összetevőjű, azon összetevők, melyek lehetnek bio-k, azoknak biogazdálkodásból kell származniuk, minimum 20 %-a az összetevőknek bio (10% a leöblíthető termékek és ásványi anyagok esetében, amelyek nem organikusnak)
Amikor az ECOCERT jelölést látjuk, biztosak lehetünk benne, hogy a termék minimum 99 %-ban természetes összetevőjű. A COSMOS ORGANIC logó esetén a növényi összetevők legalább 95 %-a biogazdálkodásból származik, és minimum 20 %-a az összetevőknek bio.
Az ICEA esetében is több változat létezik:
- COSMOS Organic and Natural:
- COSMOS ORGANIC: minimum 20 %-a az összetevőknek bio (kivéve a leöblíthető termékeket és a legalább 80 %-ban ásványi eredetű összetevőket tartalmazó termékeket, ebben az esetben 10 %.), a növényi összetevők legalább 95 %-a biogazdálkodásból származik.
- COSMOS NATURAL: az összes szabványos paraméternek meg kell felelnie a terméknek, de nem tartalmaz kötelezően bio összetevőket.
- ECO BIO COSMETICS and NATURAL COSMETICS: természetes eredetű összetevőket tartalmazó készítmények, melyeknél fontos szempont a környezeti fenntarthatóság.
- ECO BIO COSMETICS: a jogszabályoknak megfelelő ökológiai gazdálkodásból származó összetevőket tartalmaz.
- Vegetarian and Vegan products: a vegán termékek semmilyen állati eredetű származékot nem tartalmaznak, míg a vegetáriánus termékeknél a tej, tojás és méz alapú összetevők megengedettek, de ezeknek bio-knak kell lenniük, vagy olyan gazdaságokról kell származniuk, amelyek tiszteletben tartják az állatok jólétét és takarmányozását GMO-mentes takarmányokkal.
- Organic & Natural Animal Care:
- Organic Animal Care: a „zöld” kémia és a természetes eredet követelményein túlmenően megköveteli, hogy az összes összetevő legalább 20 %-a ökológiai gazdálkodásból származzon.
- Natural Animal Care: be kell tartani az összes követelményt, de nem muszáj bio összetevőket tartalmaznia.
- Leaping Bunny: a terméken nem végeztek állatkísérleteket.
A Soil Association is a COSMOS jelöléseket használja:
- COSMOS Organic: a bio jelző használata azt jelenti, hogy az összes összetevő 95 %-a bio.
- A nem lemosandó maradó kozmetikumok esetében: a fizikailag feldolgozott mezőgazdasági összetevők 95 %-a bio, és az összes összetevő legalább 20 %-a.
- A leöblíthető termékek esetében: a fizikailag feldolgozott mezőgazdasági összetevők 95%-a bio, és az összes összetevő legalább 10%-a bio.
- COSMOS Natural: nem kell bio összetevőt tartalmazniuk. Megfelelő olyan termékekhez, amelyek sok olyan összetevőt tartalmaznak, amelyek nem lehetnek bio-k, például: tonik, fürdősó, arcmaszk. Állatkísérlet mentes, nem tartalmaz génmódosított összetevőket, nem kívánatos vegyszereket, parabéneket és ftalátokat, szintetikus színezékeket vagy illatanyagokat.
Nem COSMOS-tag minősítések:
A Demeter embléma azt jelenti, hogy a kozmetikum csak Demeter minőségű, vagyis a legszigorúbban ellenőrzött összetevőket tartalmaz, melyek fenntartható gazdálkodásból származnak.
A NaTrue pecsét esetén a kozmetikum nem tartalmaz szintetikus anyagokat, génmódosított összetevőket, és a terméken állatkísérletet nem végeztek. A minősítésnek két fokozata van: natúr kozmetikum vagy bio kozmetikum. A természetes anyagok minimális mennyisége meg van határozva kozmetikumonként. A bio kozmetikumok esetében a növényi és állati eredetű természetes anyagok, valamint az abból származó természetes anyagok legalább 95%-ának ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból és/vagy vadon élő gyűjtésből kell származnia.
Az Ecogarantie minősítés azt jelenti, hogy a készítmény minden összetevője természetes eredetű, az öko jelölés esetében pedig 100 % bio is. Az ökocímkével ellátott termékek többsége biológiailag lebomló összetevőkből készül. Nem tartalmaznak génmódosított összetevőket és kőolajszármazékokat, a tanúsított termékek megfelelnek a szigorú minőségi előírásoknak a fenntarthatóság tekintetében.
A drogériákban még találkozhatunk a német Öko-test emblémájú termékekkel. Az Öko-test egy német magazin, amely a legfrissebb tudományos eredmények szerint teszteli a termékeket.
Fontos kiemelni, hogy az EU-ban és az EGK országaiban a 1223/2009/EK rendelet szigorú szabályainak megfelelő kozmetikai terméket lehet csak forgalmazni. Ehhez termékinformációs dokumentációt (TID) kell készíteni, és be kell jelenteni a terméket a CPNP rendszerbe. Többek között igazolni kell, hogy a termék nem tartalmaz tiltott anyagokat, megfelelő módon készül, és hatásos.
További információért forduljanak hozzánk bizalommal!
Expletive Pharma Kft.