Oldal kiválasztása
2025. május 16.

A mérgezések többsége megelőzhető lenne – mégis évente több ezer esetben történik baleset vegyi anyagok, tisztítószerek, gyógyszerek vagy más háztartási szerek miatt. Ezek egy része szándékos (pl. öngyilkossági kísérlet), de nagyon sok eset pusztán figyelmetlenségből, tájékozatlanságból vagy helytelen tárolásból adódik.

A kémiai biztonság nemcsak ipari szereplők feladata. Minden háztartásban, munkahelyen, intézményben fontos lenne odafigyelni az alábbi alapvető szabályokra:

 

Megelőzés a háztartásokban

  • Soha ne tároljuk elérhető helyen a veszélyes anyagokat – különösen, ha gyermek van a háztartásban.
  • Ne öntsük össze a különféle tisztítószereket, még ha hatékonynak is tűnnek együtt. Klórtartalmú tisztítószer és sav keverékéből például mérgező klórgáz szabadulhat fel.
  • A fel nem címkézett flakon veszélyforrás: mindig hagyjuk meg az eredeti csomagolást, olvassuk el a használati útmutatót.

 

Munkahelyi kockázatok

A munkáltatók kötelesek:

  • Veszélyes anyaggal végzett munka esetén kockázatértékelést készíteni;
  • A munkavállalókat oktatásban részesíteni;
  • Biztosítani az előírt védőeszközöket (pl. kesztyű, szemüveg, légzésvédelem);
  • Megfelelő tárolást és címkézést alkalmazni.

Az alkalmazottak kötelessége pedig betartani a munkavédelmi szabályokat, és nem kockáztatni saját vagy társaik egészségét.

 

Kiemelten veszélyeztetettek: a gyermekek

A kisgyermekek szervezete érzékeny, kíváncsiságuk miatt pedig gyakran ők válnak a háztartási mérgezések áldozataivá. Egyetlen figyelmetlen pillanat elegendő lehet – ezért:

  • Soha ne hagyjunk elöl mosógél kapszulát, fertőtlenítőt vagy gyógyszert.
  • Legyen zárható szekrény a veszélyes anyagoknak.
  • Ha gyanús tüneteket látunk, ne várjunk – azonnal forduljunk orvoshoz.

 

 

Segítség mérgezés esetén

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) 0–24 órában, ingyenesen hívható: 06-80-20-11-99. Ne várjunk, ha baj van – jobb egy felesleges hívás, mint egy visszafordíthatatlan következmény.

 

Jogszabályi háttér

A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény előírja, hogy minden Magyarországon bekövetkező, bármilyen anyag okozta humán mérgezést jelenteni kell az ETTSZ felé. Ez segít abban, hogy a hatóságok évről évre értékelni tudják a kockázatokat és javaslatokat tehessenek a megelőzésre.

 

Aki részletes adatokra kíváncsi, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ honlapján elérheti a 2024. éves jelentést a mérgezésekről.

 

Expletive Pharma Kft.